Vicor Corporation V300C36M150BN
V300C36M150BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C36M150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300C36M150BN.pdf
Availability of V300C36M150BN
QUANTITY
V300C36M150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36M150BN
Internal Part NumberEIS-V300C36M150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36M150BN
Related LinksV300C3, V300C36M150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36M150BN Details Description
Related parts for V300C36M150BN
BOX ABS BLACK 14.21"L X 4.88"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 14BIT DDR 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.866 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 84PGA datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf