Vicor Corporation V300C36M75BF3
V300C36M75BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C36M75BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V300C36M75BF3.pdf
Availability of V300C36M75BF3
QUANTITY
V300C36M75BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36M75BF3
Internal Part NumberEIS-V300C36M75BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36M75BF3
Related LinksV300C3, V300C36M75BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36M75BF3 Details Description
Related parts for V300C36M75BF3
IC OCTAL TRANS LATCH 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
STANDARD DIP SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf