Vicor Corporation V300C36M75BS
V300C36M75BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C36M75BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V300C36M75BS.pdf
Availability of V300C36M75BS
QUANTITY
V300C36M75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36M75BS
Internal Part NumberEIS-V300C36M75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36M75BS
Related LinksV300C3, V300C36M75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36M75BS Details Description
Related parts for V300C36M75BS
IC I2C 2:1 SELECTOR 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
HEADER 3.00MM DUAL VERT 8POS datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf