Vicor Corporation V300C36T150BG3
V300C36T150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C36T150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300C36T150BG3.pdf
Availability of V300C36T150BG3
QUANTITY
V300C36T150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36T150BG3
Internal Part NumberEIS-V300C36T150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36T150BG3
Related LinksV300C36, V300C36T150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36T150BG3 Details Description
Related parts for V300C36T150BG3
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 347V DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP GRN 11/16 FLUTING datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf