Vicor Corporation V300C3V3C75BL
V300C3V3C75BL picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3C75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3C75BL.pdf
Availability of V300C3V3C75BL
QUANTITY
V300C3V3C75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3C75BL
Internal Part NumberEIS-V300C3V3C75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3C75BL
Related LinksV300C3, V300C3V3C75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3C75BL Details Description
Related parts for V300C3V3C75BL
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC COMP OPENDRN 1.6V SNGL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ETHERNET SW 2PORT BUS 128LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.7A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ GREEN SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT STR PCB datasheet.pdf
RES 225 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf