Vicor Corporation V300C3V3E50B3
V300C3V3E50B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3E50B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3E50B3.pdf
Availability of V300C3V3E50B3
QUANTITY
V300C3V3E50B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3E50B3
Internal Part NumberEIS-V300C3V3E50B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3E50B3
Related LinksV300C3, V300C3V3E50B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3E50B3 Details Description
Related parts for V300C3V3E50B3
CONN IDC SKT 26POS W/POL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
RES 5.25K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf