Vicor Corporation V300C3V3E50BF
V300C3V3E50BF picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3E50BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3E50BF.pdf
Availability of V300C3V3E50BF
QUANTITY
V300C3V3E50BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3E50BF
Internal Part NumberEIS-V300C3V3E50BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3E50BF
Related LinksV300C3, V300C3V3E50BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3E50BF Details Description
Related parts for V300C3V3E50BF
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLK,ENHCD,C5 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.221 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SENSOR PRES 60MBAR DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.05A 108 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf