Vicor Corporation V300C3V3E50BL3
V300C3V3E50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3E50BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3E50BL3.pdf
Availability of V300C3V3E50BL3
QUANTITY
V300C3V3E50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3E50BL3
Internal Part NumberEIS-V300C3V3E50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3E50BL3
Related LinksV300C3V, V300C3V3E50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3E50BL3 Details Description
Related parts for V300C3V3E50BL3
IDC CABLE - MKS10K/MC10F/MCE10K datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
FUSE 550A 1250V 1KN/110 AR CU datasheet.pdf
IC VOLT-LVL TRANSL BI-DIR US8 datasheet.pdf
CORD POWER MALE-OPEN END .5M datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SNAP-IN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
1/2" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf