Vicor Corporation V300C3V3E50BS
V300C3V3E50BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3E50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3E50BS.pdf
Availability of V300C3V3E50BS
QUANTITY
V300C3V3E50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3E50BS
Internal Part NumberEIS-V300C3V3E50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3E50BS
Related LinksV300C3, V300C3V3E50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3E50BS Details Description
Related parts for V300C3V3E50BS
RES 68K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 15 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.93A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF NGP 406-430MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HALL EFF THUMBWHEEL BL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf