Vicor Corporation V300C3V3E75BG
V300C3V3E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3E75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3E75BG.pdf
Availability of V300C3V3E75BG
QUANTITY
V300C3V3E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3E75BG
Internal Part NumberEIS-V300C3V3E75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3E75BG
Related LinksV300C3, V300C3V3E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3E75BG Details Description
Related parts for V300C3V3E75BG
34 PLUG KIT,M-SERIES,BULK PKG datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 5POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
BI-LEVEL Y/G-Y/G 13" REEL BIN datasheet.pdf
RES 35.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 50MW RPSM datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58 20AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf