Vicor Corporation V300C3V3H50BN2
V300C3V3H50BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3H50BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3H50BN2.pdf
Availability of V300C3V3H50BN2
QUANTITY
V300C3V3H50BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3H50BN2
Internal Part NumberEIS-V300C3V3H50BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3H50BN2
Related LinksV300C3V, V300C3V3H50BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3H50BN2 Details Description
Related parts for V300C3V3H50BN2
RES SMD 3.16K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.88V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf