Vicor Corporation V300C3V3H75B
V300C3V3H75B picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3H75B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3H75B.pdf
Availability of V300C3V3H75B
QUANTITY
V300C3V3H75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3H75B
Internal Part NumberEIS-V300C3V3H75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3H75B
Related LinksV300C3, V300C3V3H75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3H75B Details Description
Related parts for V300C3V3H75B
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
MAT MICASTAT ESD GREY 24X48 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.3A 6LFCSP-UD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf