Vicor Corporation V300C3V3H75B2
V300C3V3H75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3H75B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3H75B2.pdf
Availability of V300C3V3H75B2
QUANTITY
V300C3V3H75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3H75B2
Internal Part NumberEIS-V300C3V3H75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3H75B2
Related LinksV300C3, V300C3V3H75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3H75B2 Details Description
Related parts for V300C3V3H75B2
CAP DUST WEATHRTIGHT FOR EN3 SRS datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 169KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A QC datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMK JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
CAP 120 UF 20% 50 V datasheet.pdf