Vicor Corporation V300C3V3H75BS2
V300C3V3H75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3H75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3H75BS2.pdf
Availability of V300C3V3H75BS2
QUANTITY
V300C3V3H75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3H75BS2
Internal Part NumberEIS-V300C3V3H75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3H75BS2
Related LinksV300C3V, V300C3V3H75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3H75BS2 Details Description
Related parts for V300C3V3H75BS2
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TEST LEAD 28AWG 600V GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HEADER DL VERT TIN 44POS datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf