Vicor Corporation V300C3V3M50B
V300C3V3M50B picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3M50B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3M50B.pdf
Availability of V300C3V3M50B
QUANTITY
V300C3V3M50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3M50B
Internal Part NumberEIS-V300C3V3M50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3M50B
Related LinksV300C3, V300C3V3M50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3M50B Details Description
Related parts for V300C3V3M50B
RES SMD 430K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 38.8KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 10POS 30GOLD datasheet.pdf
SCD 3.81/26/90F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 8.5A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf