Vicor Corporation V300C3V3M75BN
V300C3V3M75BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3M75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3M75BN.pdf
Availability of V300C3V3M75BN
QUANTITY
V300C3V3M75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3M75BN
Internal Part NumberEIS-V300C3V3M75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3M75BN
Related LinksV300C3, V300C3V3M75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3M75BN Details Description
Related parts for V300C3V3M75BN
DIODE ZENER 120V 500MW DO35 datasheet.pdf
MAT TABLE ESD 24"X40' LT BLUE datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LIGHT ENGINE ATLAS DAYLIGHT WHT datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE R/A SKT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf