Vicor Corporation V300C3V3T50BG
V300C3V3T50BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3T50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3T50BG.pdf
Availability of V300C3V3T50BG
QUANTITY
V300C3V3T50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3T50BG
Internal Part NumberEIS-V300C3V3T50BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3T50BG
Related LinksV300C3, V300C3V3T50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3T50BG Details Description
Related parts for V300C3V3T50BG
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM DO204AL datasheet.pdf
IC OP AMP 5CH MOTOR DVR 48PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 80MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 40W datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf