Vicor Corporation V300C3V3T75BG
V300C3V3T75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3T75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3T75BG.pdf
Availability of V300C3V3T75BG
QUANTITY
V300C3V3T75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3T75BG
Internal Part NumberEIS-V300C3V3T75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3T75BG
Related LinksV300C3, V300C3V3T75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3T75BG Details Description
Related parts for V300C3V3T75BG
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
NUT MNT HEX METRIC M/P/S/SB/SK datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 PWR BLK W/PINS datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 3.7V SC-82AB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8-DIP datasheet.pdf
PLUG HSG 18POS 0.8MM MICRO INT datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 180 OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf