Vicor Corporation V300C3V3T75BG2
V300C3V3T75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3T75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3T75BG2.pdf
Availability of V300C3V3T75BG2
QUANTITY
V300C3V3T75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3T75BG2
Internal Part NumberEIS-V300C3V3T75BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3T75BG2
Related LinksV300C3V, V300C3V3T75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3T75BG2 Details Description
Related parts for V300C3V3T75BG2
RES 10.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BLOCK SPLITTER 6X(3/0-14) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FILTER D-SUB 25PO M/F ADAPTER datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3 datasheet.pdf