Vicor Corporation V300C3V3T75BL
V300C3V3T75BL picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3T75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3T75BL.pdf
Availability of V300C3V3T75BL
QUANTITY
V300C3V3T75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3T75BL
Internal Part NumberEIS-V300C3V3T75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3T75BL
Related LinksV300C3, V300C3V3T75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3T75BL Details Description
Related parts for V300C3V3T75BL
THYRISTOR 200V 150A DO-214 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 51V 6.8 OHM 10% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 13POS FREE SLD CUP datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 8KSPS 8CH 64NFBGA datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf