Vicor Corporation V300C3V3T75BL2
V300C3V3T75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3T75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V300C3V3T75BL2.pdf
Availability of V300C3V3T75BL2
QUANTITY
V300C3V3T75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3T75BL2
Internal Part NumberEIS-V300C3V3T75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3T75BL2
Related LinksV300C3V, V300C3V3T75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3T75BL2 Details Description
Related parts for V300C3V3T75BL2
CAP CER 470PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IDC YELLOW RITS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 32MHZ RRO 28HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
EMI FILTER 30000PF C TYPE KNURL datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf