Vicor Corporation V300C48C150BF2
V300C48C150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48C150BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48C150BF2.pdf
Availability of V300C48C150BF2
QUANTITY
V300C48C150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48C150BF2
Internal Part NumberEIS-V300C48C150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48C150BF2
Related LinksV300C48, V300C48C150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48C150BF2 Details Description
Related parts for V300C48C150BF2
FIXED IND 18UH 3A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RF-HDT-AJLC-G0 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG SAS VERT SMT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf