Vicor Corporation V300C48E150BL3
V300C48E150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48E150BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48E150BL3.pdf
Availability of V300C48E150BL3
QUANTITY
V300C48E150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48E150BL3
Internal Part NumberEIS-V300C48E150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48E150BL3
Related LinksV300C48, V300C48E150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48E150BL3 Details Description
Related parts for V300C48E150BL3
BARBED FASTENER 0.906 NYLON NRTL datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 5POS W/PIN datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN MATRIX NUM W/LEDG datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CONN EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
RES 287 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf