Vicor Corporation V300C48E150BN3
V300C48E150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48E150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48E150BN3.pdf
Availability of V300C48E150BN3
QUANTITY
V300C48E150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48E150BN3
Internal Part NumberEIS-V300C48E150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48E150BN3
Related LinksV300C48, V300C48E150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48E150BN3 Details Description
Related parts for V300C48E150BN3
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8VDFPN datasheet.pdf
IC HS POWER DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 30POS SMT datasheet.pdf
AS-INTERFACE DISTRIBUTOR datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
ABV SW SPST-NO IMP SHRT RLLR LVR datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf