Vicor Corporation V300C48E150BS3
V300C48E150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48E150BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48E150BS3.pdf
Availability of V300C48E150BS3
QUANTITY
V300C48E150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48E150BS3
Internal Part NumberEIS-V300C48E150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48E150BS3
Related LinksV300C48, V300C48E150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48E150BS3 Details Description
Related parts for V300C48E150BS3
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 267MHZ 32QFN datasheet.pdf
33UF 63V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf