Vicor Corporation V300C48E75BN
V300C48E75BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C48E75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V300C48E75BN.pdf
Availability of V300C48E75BN
QUANTITY
V300C48E75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48E75BN
Internal Part NumberEIS-V300C48E75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48E75BN
Related LinksV300C4, V300C48E75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48E75BN Details Description
Related parts for V300C48E75BN
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 36V datasheet.pdf
WIREWAY 90 DEG TOP OPENING 6X6" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE15POS datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
LED WHT DIFF 3000K 300MA SMD datasheet.pdf