Vicor Corporation V300C48M150BL
V300C48M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V300C48M150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48M150BL.pdf
Availability of V300C48M150BL
QUANTITY
V300C48M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48M150BL
Internal Part NumberEIS-V300C48M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48M150BL
Related LinksV300C4, V300C48M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48M150BL Details Description
Related parts for V300C48M150BL
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A SC73 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED 22MM GREEN 12V SOLDER datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 36 100-TQFP datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN PLUG datasheet.pdf
6800UF 35V 22X40 datasheet.pdf