Vicor Corporation V300C48M150BS2
V300C48M150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48M150BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48M150BS2.pdf
Availability of V300C48M150BS2
QUANTITY
V300C48M150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48M150BS2
Internal Part NumberEIS-V300C48M150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48M150BS2
Related LinksV300C48, V300C48M150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48M150BS2 Details Description
Related parts for V300C48M150BS2
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 489BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10VC 16TDFN datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG62 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf