Vicor Corporation V300C48M150BS3
V300C48M150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48M150BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48M150BS3.pdf
Availability of V300C48M150BS3
QUANTITY
V300C48M150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48M150BS3
Internal Part NumberEIS-V300C48M150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48M150BS3
Related LinksV300C48, V300C48M150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48M150BS3 Details Description
Related parts for V300C48M150BS3
RES 59K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 5.08MM REFL C-MT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR GAUGE PRESS 15PSI 6DIP PC datasheet.pdf
RES 130K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 273 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf