Vicor Corporation V300C48M75BL3
V300C48M75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48M75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V300C48M75BL3.pdf
Availability of V300C48M75BL3
QUANTITY
V300C48M75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48M75BL3
Internal Part NumberEIS-V300C48M75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48M75BL3
Related LinksV300C4, V300C48M75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48M75BL3 Details Description
Related parts for V300C48M75BL3
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC LV DUAL FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CORDURA STORAGE CASE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SHOULDER BUSHING (24853) datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58A RTNM datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT8937 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf