Vicor Corporation V300C48M75BS
V300C48M75BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C48M75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V300C48M75BS.pdf
Availability of V300C48M75BS
QUANTITY
V300C48M75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48M75BS
Internal Part NumberEIS-V300C48M75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48M75BS
Related LinksV300C4, V300C48M75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48M75BS Details Description
Related parts for V300C48M75BS
FIXED IND 2.7UH 3.5A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.4V WD 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 128LQFP datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
RES 0.187 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf