Vicor Corporation V300C5E100BG
V300C5E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C5E100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5E100BG.pdf
Availability of V300C5E100BG
QUANTITY
V300C5E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5E100BG
Internal Part NumberEIS-V300C5E100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5E100BG
Related LinksV300C5, V300C5E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5E100BG Details Description
Related parts for V300C5E100BG
Crystal 76.8000kHz 100ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOT 3LVL.400 20POS datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR STROBE 8TSSOP datasheet.pdf
CABLE MICRO USB B TO STD A 1.0M datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T20/T25 4.92" datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf