Vicor Corporation V300C5E100BG3
V300C5E100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5E100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5E100BG3.pdf
Availability of V300C5E100BG3
QUANTITY
V300C5E100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5E100BG3
Internal Part NumberEIS-V300C5E100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5E100BG3
Related LinksV300C5, V300C5E100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5E100BG3 Details Description
Related parts for V300C5E100BG3
IC Z8 1K OTP 12MHZ RC OSC 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 51W TO-252 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 12POS SMT datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf