Vicor Corporation V300C5E100BL
V300C5E100BL picture photo
Mfg. Part Number
V300C5E100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5E100BL.pdf
Availability of V300C5E100BL
QUANTITY
V300C5E100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5E100BL
Internal Part NumberEIS-V300C5E100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5E100BL
Related LinksV300C5, V300C5E100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5E100BL Details Description
Related parts for V300C5E100BL
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 29POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL LFE-150 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 22POS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 0.7" 660NM RD datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-50' BLACK datasheet.pdf
RES SMD 2.08K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf