Vicor Corporation V300C5E50BS
V300C5E50BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C5E50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5E50BS.pdf
Availability of V300C5E50BS
QUANTITY
V300C5E50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5E50BS
Internal Part NumberEIS-V300C5E50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5E50BS
Related LinksV300C, V300C5E50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5E50BS Details Description
Related parts for V300C5E50BS
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC VERT 18POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
FUSE 125A 690V 1FU/78 AR UC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3ST OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8A 8TSSOP datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BP GUIDE & POLAR MODULE datasheet.pdf
SLDSW 5A IP66 2.2METER CABLE datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf