Vicor Corporation V300C5H50BS2
V300C5H50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5H50BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5H50BS2.pdf
Availability of V300C5H50BS2
QUANTITY
V300C5H50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5H50BS2
Internal Part NumberEIS-V300C5H50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5H50BS2
Related LinksV300C5, V300C5H50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5H50BS2 Details Description
Related parts for V300C5H50BS2
BATTERY ZINC 1.5V AA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMM15B/AE15G/X datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 1.2A datasheet.pdf