Vicor Corporation V300C5M50BS
V300C5M50BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C5M50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5M50BS.pdf
Availability of V300C5M50BS
QUANTITY
V300C5M50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5M50BS
Internal Part NumberEIS-V300C5M50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5M50BS
Related LinksV300C, V300C5M50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5M50BS Details Description
Related parts for V300C5M50BS
RES SMD 287 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT-26 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 160A SOT227 datasheet.pdf