Vicor Corporation V300C5T100BN2
V300C5T100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5T100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V300C5T100BN2.pdf
Availability of V300C5T100BN2
QUANTITY
V300C5T100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5T100BN2
Internal Part NumberEIS-V300C5T100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5T100BN2
Related LinksV300C5, V300C5T100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5T100BN2 Details Description
Related parts for V300C5T100BN2
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
STD MNT TIE MNT 3/4"STD 19MM datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
POWER CONNECT COMPACT PCI APP FE datasheet.pdf
D4NS-SK30 datasheet.pdf
RES 150 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf