Vicor Corporation V300C8C100BG3
V300C8C100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C8C100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V300C8C100BG3.pdf
Availability of V300C8C100BG3
QUANTITY
V300C8C100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C8C100BG3
Internal Part NumberEIS-V300C8C100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C8C100BG3
Related LinksV300C8, V300C8C100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C8C100BG3 Details Description
Related parts for V300C8C100BG3
RES 8.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A SOT23-5 datasheet.pdf
GROUND TERM FOR HAN-MOD SIZE 24 datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 16 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf