Vicor Corporation V300C8E100BN3
V300C8E100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C8E100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V300C8E100BN3.pdf
Availability of V300C8E100BN3
QUANTITY
V300C8E100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C8E100BN3
Internal Part NumberEIS-V300C8E100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C8E100BN3
Related LinksV300C8, V300C8E100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C8E100BN3 Details Description
Related parts for V300C8E100BN3
IC PFC/PWM CONTROLLER 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS 5 M datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 49MM datasheet.pdf