Vicor Corporation V300C8T100BG
V300C8T100BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C8T100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V300C8T100BG.pdf
Availability of V300C8T100BG
QUANTITY
V300C8T100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C8T100BG
Internal Part NumberEIS-V300C8T100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C8T100BG
Related LinksV300C8, V300C8T100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C8T100BG Details Description
Related parts for V300C8T100BG
IC DAC 8BIT 100MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
TOOL CRIMPER ASSY BACKSHELL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
PE HAN-D MALE CONTACT 10X W/O RE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC SMCJ datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf