Littelfuse V300LA10P
V300LA10P picture photo
Mfg. Part Number
V300LA10P
Brief Description
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V300LA10P.pdf
Availability of V300LA10P
QUANTITY
V300LA10P Order Process
Ship out your order
Specifications of V300LA10P
Internal Part NumberEIS-V300LA10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts405VDC
Energy46J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300LA10P
Related LinksV300, V300LA10P Datasheet, Littelfuse Distributor
V300LA10P Details Description
Related parts for V300LA10P
CAP CER 1500PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 100KHZ 8SO datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON SILICON NPN T-1 datasheet.pdf
RES WW 1W 160 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR BUCK 2CH 2PH 28QFN datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
22 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf