Littelfuse V300LC10P
V300LC10P picture photo
Mfg. Part Number
V300LC10P
Brief Description
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V300LC10P.pdf
Availability of V300LC10P
QUANTITY
V300LC10P Order Process
Ship out your order
Specifications of V300LC10P
Internal Part NumberEIS-V300LC10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts405VDC
Energy46J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300LC10P
Related LinksV300, V300LC10P Datasheet, Littelfuse Distributor
V300LC10P Details Description
Related parts for V300LC10P
CONN HEADER 10POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 50V WOG datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LNA/MIXER PCS 28TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
AM 60561-2 CABLE STOP datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS RED datasheet.pdf
CRIMP TRPZD FC 10-5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 534MA 700 MOHM datasheet.pdf