Littelfuse V300LC10PX2855
V300LC10PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V300LC10PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V300LC10PX2855.pdf
Availability of V300LC10PX2855
QUANTITY
V300LC10PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300LC10PX2855
Internal Part NumberEIS-V300LC10PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts405VDC
Energy46J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300LC10PX2855
Related LinksV300LC1, V300LC10PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V300LC10PX2855 Details Description
Related parts for V300LC10PX2855
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC34S/AE34G/HKC34S datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 700MA AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
HANDLE SUPPORT BRACKET datasheet.pdf
15000UF 63V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf