Littelfuse V300LS10P
V300LS10P picture photo
Mfg. Part Number
V300LS10P
Brief Description
VARISTOR 420V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V300LS10P.pdf
Availability of V300LS10P
QUANTITY
V300LS10P Order Process
Ship out your order
Specifications of V300LS10P
Internal Part NumberEIS-V300LS10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts405VDC
Energy46J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300LS10P
Related LinksV300, V300LS10P Datasheet, Littelfuse Distributor
V300LS10P Details Description
Related parts for V300LS10P
FUSE GLASS 750MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 6MM 5.9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 40POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
RES 650 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40 POS RA 2.54 datasheet.pdf