Vishay Semiconductor/Diodes Division V30120SG-M3/4W
V30120SG-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V30120SG-M3/4W
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-220AB
Datasheet Download
V30120SG-M3/4W.pdf
Availability of V30120SG-M3/4W
QUANTITY
V30120SG-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V30120SG-M3/4W
Internal Part NumberEIS-V30120SG-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.28V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 120V
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V30120SG-M3/4W
Related LinksV30120S, V30120SG-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V30120SG-M3/4W Details Description
Related parts for V30120SG-M3/4W
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 2512 datasheet.pdf
ALLIGATOR CLIP RED datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 5.6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B M32 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Screw datasheet.pdf