Vishay Semiconductor/Diodes Division V30120SGHM3/4W
V30120SGHM3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V30120SGHM3/4W
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-220AB
Datasheet Download
V30120SGHM3/4W.pdf
Availability of V30120SGHM3/4W
QUANTITY
V30120SGHM3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V30120SGHM3/4W
Internal Part NumberEIS-V30120SGHM3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.28V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 120V
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V30120SGHM3/4W
Related LinksV30120S, V30120SGHM3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V30120SGHM3/4W Details Description
Related parts for V30120SGHM3/4W
RES ARRAY 9 RES 47 OHM 10SIP datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 9.5MM datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 3.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC RF FET LANDMOBILE 7W PLD1.5W datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W HYBRID LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf