Vishay Semiconductor/Diodes Division V30M120CHM3/4W
V30M120CHM3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V30M120CHM3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-220AB
Datasheet Download
V30M120CHM3/4W.pdf
Availability of V30M120CHM3/4W
QUANTITY
V30M120CHM3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V30M120CHM3/4W
Internal Part NumberEIS-V30M120CHM3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If980mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 120V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V30M120CHM3/4W
Related LinksV30M120, V30M120CHM3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V30M120CHM3/4W Details Description
Related parts for V30M120CHM3/4W
CONN HDR 40PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 47.05UH SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 11POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 1A 5VDC PCB datasheet.pdf
IC CDMA IF VGA/IQ DEMOD 28-TQFN datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 36POS datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 2A TO-220FP-3 datasheet.pdf
M2000 SIG HDR5R P/F STD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf