Littelfuse V30MLA0603WA
V30MLA0603WA picture photo
Mfg. Part Number
V30MLA0603WA
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 37V 30A 0603
Datasheet Download
V30MLA0603WA.pdf
Availability of V30MLA0603WA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V30MLA0603WA Order Process
Ship out your order
Specifications of V30MLA0603WA
Internal Part NumberEIS-V30MLA0603WA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)37V
Varistor Voltage (Typ)41.5V
Varistor Voltage (Max)46V
Current - Surge30A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts25VAC
Maximum DC Volts30VDC
Energy0.10J
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V30MLA0603WA
Related LinksV30MLA, V30MLA0603WA Datasheet, Littelfuse Distributor
V30MLA0603WA Details Description
Related parts for V30MLA0603WA
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
SSR GNR 45MM 480VAC datasheet.pdf
CONN RCPT LGH 4POS FLANGED datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND 25' PRE-CUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 10W datasheet.pdf