Littelfuse V320LA40CP
V320LA40CP picture photo
Mfg. Part Number
V320LA40CP
Brief Description
VARISTOR 462V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V320LA40CP.pdf
Availability of V320LA40CP
QUANTITY
V320LA40CP Order Process
Ship out your order
Specifications of V320LA40CP
Internal Part NumberEIS-V320LA40CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)462V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)558V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts-
Energy345J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V320LA40CP
Related LinksV320L, V320LA40CP Datasheet, Littelfuse Distributor
V320LA40CP Details Description
Related parts for V320LA40CP
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CHROMALIT SQUARE 70CRI 120X120MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8L 0805 datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT FP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 2700K 2X6 MCPCB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf